Minden, ami gyógyíthat

Gyógyos

Gyógyos

A Csipkebogyó hatásai

2022. november 26. - Gyógyosok

A tél közeledtével a hideg idő miatt sokan szenvednek meghűléses megbetegedésekben. Megelőzésére immunerősítő gyógynövényekkel is felturbózhatjuk szervezetünket. A csipkebogyó a magas C vitamin tartalma miatt is a gyógyítók toplistáján is megtalálható. Teának, lekvárnak és bornak is kiváló. 

 csipkebogyo.jpg

A rózsafélék családjába tartozó cserjés növény gömb és tojás alakú bogyókkal pompázik.Érésük során a termések narancssárga színből egyre pirosabbá válnak, majd az érés során puhulnak és ráncosodnak. Nem új keletű a hecsedli felhasználása. Évezredekkel ezelőtt is előszeretettel használták a gyógyításban. A mai korban szinte elképzelhetetlen, de akkoriban a növény gyökerét a veszettség ellen is bevetették. Az ókorban a sorvadás ellen használták, a középkorban tüdőbetegségek ellenszerének gondolták.

Hogyan lehet hozzájutni?

A legtöbb Herbáriában, bioboltban fellelhető az említett jótékony hatásai miatt egyre népszerűbb növény. Természetjárók, kirándulók hegyvidéken, legelőkön, erdőszéleken is találkozhatnak az akár két-három méter magasra is megnövő tekintélyt parancsoló bokrokkal.Szennyeződésmentes területekről szedjük a tüskéi miatt mindenképpen érdemes kesztyűt húzni.

Mi tartalmaz?

Elsősorban C vitamint, de emellett B1, B2, E, K vitamint is. Ezenkívül a teljesség igénye nélkül magnéziumot, pektint, aminosavat, citromsavat, flavonoidot, tannint, kartonoidot. A C vitamin részt vesz az oxidációs folyamatokban, erősíti az érfalat, fokozza a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel szemben. A flavonoidok erősítik az immunrendszert, gyulladáscsökkentők, a pektinek az emésztést segítik.

Mire használják?

Elsősorban meghűléses megbetegedéseknél, náthánál hatékony a C vitaminbomba. Csökkenti a köhögést, Serkentőleg hat a máj és a mellékvesék működésére, vérzéscsillapító, segíti az emésztést, ízületi gyulladásoknál is hatékony.

Mi készíthető belőle?

Csipkebogyó tea

Amennyiben teát szeretnénk inni, fontos, hogy a még nem teljesen érett kemény élénkpiros színű bogyókat használjuk fel. A bogyók leszedése után ne habozzunk sokáig egy-két nap alatt kezdjünk neki a feldolgozásához. Gumikesztyűben szedjük le a szárt, vágjuk le a csészeleveleket. Utána két lehetőségünk van. Hosszában ketté vágjuk és késsel ki szedjük belőle a magokat és az apró szőröket, vagy megszurkáljuk. Ezt követően nekikezdhetünk a csipkebogyó szárításához. Langyos sütőben, vagy újságpapírral bélelt ládában lehetőleg meleg helyen sokkal hamarabb lesz fogyasztható. Amikor már teljesen megszáradt, akkor egy tiszta lezárt befőttesüvegben hűvös, páramentes helyen sokáig tárolható.

Ezután már bátran napi egy két csészével fogyaszthatjuk. Semmiképen sem forró, vagy nagyon meleg vízben, mert a C vitamintartalma jelentősen csökken. Legbiztosabb, ha 1 liter hideg vízbe este beleteszünk egy maréknyi növényt és reggelig áztatjuk, majd sűrű lyukú szűrőn leszűrjük.

Csipkebogyó lekvár

A teával ellentétben lekvárhoz a már teljesen érett, puha húsú bogyókat szedjük le. Sokan arra esküdnek a legjobb időpont, mikor a növényt a dér megcsípet. Aki lekvárfőzésre adja a fejét készüljön fel igazi türelemjáték és nem kevés időt vesz igénybe. Cserébe felettébb ízletes adalék és tartósítószermentes vitaminbombát fogyaszthatunk.

Két lehetőségünk van. Az egyik, hogy szedés után a hosszába ketté vágott hecsedliből kiszedjük a magot, a másik a passzírozás.. A két végét levágjuk, beletesszük annyi kéz meleg vízbe hogy éppen ellepje. Addig főzzük ezen a hőmérsékleten, amíg meg nem puhul. Ezután összeturmixoljuk és nagyon apró lukú szűrőn lehetőleg nem fém kanállal átpasszírozzuk. Körülbelül annyi cukrot teszünk hozzá, mint a pép súlya, de közben érdemes kóstolni, nehogy túlédesítsük a lekvárt. Alaposan összekeverjük és negyed óráig  főzzük. Utána nincs más dolgunk, csak belemerjük a csírátlanított befőttesüvegbe. Fedővel lezárjuk, 10 percre fejre állítjuk, majd dunsztoljuk. A kész termékünket hűvös helyen tároljuk.

Csipkebogyó bor

A megtisztított bogyókat ledaráljuk, majd makulátlan tisztaságú befőttesüvegbe tesszük. A Cukrot megolvasztjuk, majd mikor kihűlt ráöntjük a bogyókra. Konyharuhával lefedjük. Minél melegebb helyre tesszük annál hamarabb megindul az erjedés. Kiforrás után üvegekbe tesszük és hűvös pincébe tároljuk.

A gyógynövényeket, fűszernövényeket mindenki saját felelősségére fogyassza.

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogyos.blog.hu/api/trackback/id/tr9217986814

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gyógyosok 2022.11.28. 20:57:23

Sziasztok! Milyen témában írjunk?
süti beállítások módosítása